Google Adwords Danışmanlık

Google Adwords Danışmanlığı ile Hak Ettiğiniz Yerde Olun

Google Adwords modern çağın eşsiz reklamı! Değişen ihtiyaçlar ve teknoloji her alanda kendisini göstermektedir.

Dijital platformların sunduğu avantajlar da kişilere sunduğu fırsatlar sayesinde daha da önemli bir hale gelmektedir. Google Ads olarak da adından sıkça bahsettiren Google reklamları günlük aramalarda sıklıkla karşılaşılan bir reklam türüdür. Peki ama ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Google Adwords Nedir?

Değişen dünya doğrultusunda edinilen alışkanlıklar da farklı formlara büründü. Geleneksel reklamcılık da bu gelişim ve değişimlerden kendi payına düşen değişim ve gelişimleri almayı başardı. Reklam dünyasının vazgeçilmez reklam araçları günümüzde daha dijital bir hale geldi. Bunlara en iyi örneklerden birisi olan Google Adwords nedir?

Google Adwords dijital dünyada arama motorunun işletmelerin lehine sunduğu yapılan aramalardaki kelime ve kelime gruplarını baz alan bir araçtır. Değişen teknoloji bu aracın adının da Google Ads olarak değişmesine ortam sağlamıştır. Bu reklam türü günümüzde en sık tercih edilen alternatif reklam seçeneğidir.

google adwords

Google Ads, diğer dijital reklam araçlarının yanında daha farklı bir sisteme sahip. Diğer reklam araçlarından ayrı olarak bu sistemde verilen reklam ziyaretçiler tarafından tıklandıkça site sahibi ödeme yapmaktadır. Gösterimde olan reklam, sitede tercih edilen anahtar kelime veya kelime gruplarına göre de değişim göstermektedir.

Web site sahipleri verdikleri reklamın diğer reklamların önüne geçmesi için de ayrı bir ücrete tabi tutulmaktadır. Bir nevi açık artırma sistemine sahip olan Google Ads, ödenen ücrete göre bir sıralama düzenler. Ardından sitelerin sunduğu etkin ve verimli faaliyetlere göre bu sıralamada değişiklikler yapma hakkına sahiptir.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Adwords’ün çalışma sistemini anlamak site sahipleri için etkin bir reklam vermek anlamına gelmektedir. Bu nedenle Google Adwords nasıl çalışır sorusu sıklıkla araştırılan bir konu başlığını oluşturmaktadır. Sistematiğinin çözülmesi sayesinde tasarruflu verilen reklamlardan azami düzeyde verim alınması sağlanmaktadır.

İçeriklerde kullanılan kelimeler ve kelime grupları, arama motorunda yapılan aramalarla çakıştığında Google Ads ilgili siteyi ön plana çıkaracaktır. Uygun ve yerinde seçilerek kullanılan anahtar kelimeler sayesinde yapılan aramalarla site üst sıralarda yerini alır. Dolayısıyla da site içi ziyaretçilerin sayısı her geçen dakika artar.

Verilen reklamda seçilen anahtar kelimeler odakta olmalıdır. Yani reklam verirken tercih edilen anahtar kelime ve kelime grubunun spesifik özellikte olması halinde reklam daha verimli bir hale gelecektir. Site için verilecek reklamların içeriğe özgü olması daha organik sonuçlar verirken sayfanın da kalitesini artıracaktır.

Bir Google Adwords reklamı vermeden önce reklam verenin reklam bütçesi için alt ve üst sınırları belirlemesi gerekmektedir. Aynı anahtar kelimenin birden fazla işletme tarafından tercih edilmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda Google reklam sıralaması yöntemine göre reklamlara sayfada yer verir.

Google’ın kendisine ait bir reklam sıralaması bulunur. Bu reklam sıralaması verilen reklamın yayınlanıp yayınlanmayacağını belirleyen bir süreçtir. Bu sıralamayı verilen teklif, tahmini tıklama sayısı ve belirli uzantılar baz alınarak diğer reklam araçlarının etkisi göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.

Sıralama sürecinde Google tarafından reklam verenin anahtar kelimesine en yakın odak kelimeyi seçer. Tüm bu sürecin tamamlanmasının ardından ise teklif verilen reklamın görünüp görünmeyeceği belirlenir. Görünecek olan reklamın ise yer alacağı sıra Google Ads faktörlerine bağlıdır.

Google Ads Belirteçleri Nelerdir?

Reklam veren kişi tarafından verilen teklife odaklı bir faktördür. Reklam için seçilen anahtar kelimeye ödenmesi kabul edilen üst sınırı temsil etmektedir.

Kalite skoru olarak bilinen bu faktör verilmek istenen reklamın arama yapılacak kelimeye olan yakınlığını ve dolayısıyla da ziyaretçinin işine ne denli yarayacağını ölçmeye odaklı bir sistemdir. Diğer bir deyişle bu faktör için sitenin içeriği ve site kalitesi göz önünde bulundurulmaktadır. Yani reklam verilmek istenen sitenin sahip olduğu site kalitesi ve skoru ne denli yüksekse görüntülenme oranı da o derece yüksek olacaktır

Google Adwords Ne İşe Yarar?

Dijital reklam araçları gelişen teknoloji ile farklı araçlara dönüşmüştür. Dolayısıyla internet üzerinden verilen reklamlar etkin bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu araçlar farklı yöntem ve isimlere sahip olsalar da ortak amaçlara hizmet ederler.

Google Adwords de son yıllarda etkin bir reklam türü olarak tercih edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle işletmeler tarafından tercih edilen bu reklam yöntemi haber siteleri, içerik platformları gibi geniş bir müşteri hacmine de sahip olmayı başarmıştır.

Yapılan bu reklam çalışması etkin sonuçlarla geri dönüş sağlamaktadır. Reklam veren için ise hem etkili hem de kazançlı sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Uygun tercih edilen anahtar kelime ile verilen reklam sayesinde üst sıralarda yer alan site ziyaretçi çekmeyi başaracaktır. Bu sayede Google da ziyaretçi hacmi yüksek olan siteler için alternatif ve uygun fiyatlı reklam seçenekleri de sunmaktadır.

Doğru seçilen anahtar kelime ve verilen yüksek teklif sayesinde reklam vermeyi başaran site sahibi üst sıralarda yer almayı başarır. Dolayısıyla da sitenin sahip olduğu kalitenin artmasında etkili olacaktır. Fazla tıklama alan bu reklamlar sıklıkla görüntülenerek çift taraflı kazanç ortamı hazırlar.

Sitenin doğru odakla reklam vermesi durumunda kullanıcılar aradıkları sonuçlara daha basit biçimde ulaşacaktır. Bu sayede siteyi tekrar ziyaret ederek tavsiye etme oranları da artacaktır. Böylelikle site kalitesi artarak popülerliğini artıcı bir etki oluşturacaktır.

Google Adwords çağımızda sıklıkla tercih edilen bir reklam çeşididir. Her gün daha iyi bir hale ulaşan teknoloji sunduğu avantajlı uygulamalar ve yöntemler ile de farklı web siteleri ve işletmeler için faydalı olmayı kendisine görev edinmektedir.

Scroll to Top