Sosyal Medya Danışmanlık

Sosyal Medya Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Sosyal medya danışmanlığı modern çağın yeni ürünlerinden birisi olarak hayatımızda yerini almayı başardı. Sosyal medya platformları hızlı bir şekilde yayılarak küresel çapta bir kullanıcı kitlesine sahip olmuştur.

Bu denli bir kalabalığa sahip olması şaşırtıcı gelse de bu platformalar günümüzde iletişimin bir aracı olarak da işlevselliğini koruyor. Etkin bir araç olsa da geniş bir kitleye ulaşılmış olması beraberinde olumsuzlukları da getiriyor. Hatalı veya uygunsuz kullanımlar nedeniyle bazı hesaplar platformlar üzerinde görünmez hale geliyor.

Sosyal medya danışmanlığı sayesinde kullanıcılara etkin bir sosyal medya kullanımı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli gibi konular önem kazanmaya başladı. Konusunda uzman kişilerden alınan danışmanlık hizmeti, kişisel veya kurumsal hesapların görünürlüğünü artırırken daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlıyor.

Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Günümüzde sosyal medya platformları küresel bir kullanıma sahip olarak farklı kültürleri bir araya getirmeyi başarmıştır. Evrensel bir hal alan bu sosyal medya kullanımı alınan danışmanlık sayesinde daha verimli bir hale gelmektedir.

Bu platformlar farklı kullanıcı sayılarına sahip olsalar da pek çok benzer nitelikleri bulunuyor. Sosyal medya danışmanlığı tam da bu kısımda konuya dahil oluyor. Bu platformların yaygın bir biçimde kullanıma açılması yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasında öncü olmuştur. Modern çağın mesleği haline gelen sosyal medya danışmanlığı nedir?

Sosyal medya danışmanlığı olarak da bilinen meslek dalı 21. Yüzyılda ortaya çıkan çağdaş bir iş koludur. Bu meslek dalı mensupları kullanıcıların sosyal medya hesaplarının verimli kullanımı için gereken desteği ve danışmanlık hizmetini veren kişilerdir. Edinilen danışmanlık hizmeti sonucunda kullanıcılar daha geniş kitlelere hitap etmeyi başarırlar.

Bu kişiler sorumlu oldukları sosyal medya platformu hesabı üzerinde iyileştirmeler yaparlar. Günümüzde özellikle Instagram ve Twitter üzerinden bu hizmet kolu çalışmalarını sürdürüyor. Sunulan hizmet kalitesince profiller kurallara uygun biçimde şekillendiriliyor. Bu sayede algoritmayla iş birliği içerisinde olan kullanıcılar çok daha çabuk takipçi kazanıyor.

MegBoss Sosyal medya danışmanı ücretleri de sabit fiyatlandırmaya dahil değildir. Henüz yeni bir meslek olması nedeniyle de bu meslek dalının bir denetim veya yönetim mekanizması yoktur. Bu nedenle de sabit bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Ancak alınan hizmetler doğrultusunda fiyatlandırma değişmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Değişen dünya ihtiyaçlarından birisi de sosyal medya üzerinden gelişmiştir. Bu platformların küresel çapta kullanıcılara erişmiş olması beraberinde bilinçsiz kullanımları da getirmiştir. Bu bilinçsiz kullanımlar hesaplara ve bu hesapların var olduğu platformlara zarar vermektedir. Dolayısıyla günümüzdeki sosyal medya platformları bu konuda önlemler almaya başlamıştır.

Alınan önlemlerden birisi hesabı uygunsuz veya hatalı kullanan kullanıcıları algoritmanın dışına itmektir. Bu nedenle hesaplar diğer hesaplar tarafından görünmez bir hale gelmektedir. Dolayısıyla hatalı kullanım sonucunda hesaplar kapatılmaktadır.


Hesapların kendi güvenlik önlemleri dışında olumsuzluklar ise günümüzde yer alan dolandırıcılık faaliyetleridir. Bu kişiler tarafından kullanıcı hesapları ele geçirilerek hesaplar kullanım dışı bir hale getirilmektedir. Dolaylı olarak bu durum da hatalı sosyal medya kullanmanın bir sonucudur.

Sosyal medya danışmanlığı denilen iş kolu ise bu ve bunlara benzeyen görevleri üstlenen bir iş tanımına sahiptir. Bu kişiler sundukları danışmanlık hizmeti doğrultusunda etkin sosyal medya kullanımı sağlar. Bu sayede kullanıcılar etkin bir kullanım yanında hesap güvenliğini de sağlamış olurlar.

Günümüzde sosyal medya platformlarının bir reklam aracı olarak kullanılması da bu iş koluna olan rağbeti artırmıştır. Dolayısıyla da artık bu platformlarda kişisel hesapların yanında kurumsal kimliğe sahip olan firmalar da yer alıyor. Sosyal medya danışmanlığı doğrultusunda gerçekleştirdikleri reklam faaliyetleri doğru kitleye, doğru biçimde ulaşmayı başarıyor.

Sosyal medya platformları günümüzde evrildiği şekli ile de farklı meslek dallarına yer açmıştır. Sosyal medya fenomeni olarak tanınan bu kişiler de sosyal medya danışmanlığı hizmetinden faydalanmaktadır. Bu sayede daha hızlı bir büyümeye sahip olurken kazançlarını da yükseltebilirler.

Bir firma veya markanın tanıtımı da konusunda uzman kişilerden alınacak mesleki destek ile daha etkin ve pratik bir hale gelmektedir. Sunulan sosyal medya danışmanlığı sayesinde firma veya markanın hitap etmek istediği kitleye ulaşım kolaylaşır.

Sosyal medya danışmanı sahip olunan sosyal medya hesabını verimli ve algoritmaya uygun biçimde kullanmayı ön planda tutar. Dolayısıyla da farklı hesaplarla etkileşim kurularak hesabın kalitesi artırılır.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Günümüzde rağbet görmesi ve popüler bir hal alması sosyal medya danışmanlığının dikkat çeken bir meslek dalı olmasına ortam hazırlamıştır. Peki bu meslekte yer almak için ne yapılabilir?
Sosyal medya danışmanlığı herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünde yer almıyor. Bu nedenle de bu bölümün mezunu olmak gibi bir durum söz konusu değil. Ancak sosyal medya danışmanı olmak için belli başlı alınacak eğitimler ve sertifikalar bu konuda kişilere destek olmaktadır.
Bu meslek dalına mensup olmak için belirli alanlardan sertifikalar toplanması gerekiyor.

Sosyal medya üzerine hazırlanan kurslar ve belgeler bu konuda destek vermektedir. Özel kuruluş veya üniversiteler hazırladıkları uluslararası eğitimler ile kişileri bu konularda yetkin kılacak süreçler düzenliyor. Bu süreçlere katılmış ve başarı ile tamamlamış olmak mesleki anlamda ilk adım olarak görülebilir.

Yüz yüze eğitimin yanı sıra çevrimiçi katılım sağlanabilen eğitimlere de katılım mümkündür. Bu eğitimlerden de alınan belgeler ve eğitimler olumlu dönüşlere ortam hazırlar. Bu sürecin ardından yapılacak çalışmalar ve devam ettirilecek olan eğitimler sayesinde kişi, daha donanımlı bir hale geliniyor. Bunların yanında bu hesapların özelliklerinin ve yeniliklerinin takip edilmesi de sosyal medya danışmanlığı açısından önerilen bir yöntemdir.

Scroll to Top