Web Yazılım

Web Yazılımı ile Kodlama Dünyasına Merhaba

Web yazılımı dijital dünyanın temelini oluşturmayı başarıyor. Peki yazılım neden bu kadar önemli bir yere sahip?

Güncel yaşantımızda kullandığımız elektronik eşyalar, uygulamalar bile içerisinde bir yazılım barındırıyor. Yani yazılım için hayatın geniş bir alanında yer alıyor demek yanlış bir tabir değil. Bunun yanında kullandığımız web siteleri de belirli kodlamalarla son hallerini alıyor. Bu şekilde işlevsel bir hale gelen web siteleri farklı içeriklerle dijital dünyadaki yerlerini alıyor.

İnternet alışverişi, video izlem, görsel bulma gibi farklı işlevlere sahip web siteleri gündelik yaşantımızda sıkça kullandığımız sitelerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Kullanılan sitenin güvenilir olması, işlem hızının yüksek olması ve doğru bilgi vermesi gibi nitelikler de kullanıcılar için aranan bir özellik oluyor.

Web Yazılımı Nedir?

Dijital bir hale gelen dünyada internet ortamı ve bu ortamda yapılan eylemler de önem kazanıyor. Özellikle tasarımı yapılan bir web sitesi için bu süreç daha da önemli bir hale geliyor. Web yazılımı bu süreç içerisinde önemli paya sahip olan bir diğer unsur olarak biliyor. Ancak web yazılımı nedir kavramsal olarak iyi bilmek de gerekiyor.

Web yazılımı, tasarlanan web sitesinde yer alması istenen kontrollerin ve eklentilerin var olması anlamına geliyor. Bir web sitesinin düzenlenmesi ve tasarlanması da bu alan dahilindedir. Ancak bu yazılım sürecinin site ziyaretçileri tarafından gözlemlenebilen ve gözlemlenemeyen iki ana süreci bulunmaktadır.

Genel hatlarıyla siteyi ziyaret eden kullanıcıların gördüğü kısım içinde sitenin tasarımı, logosu ve düzenlenen site içi içerikler yer almaktadır. Kullanıcı bu ögeler arasında gezinebilir ve olumlu veya olumsuz izlenimlerde bulunabilir. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların göremediği kısımda ise e-ticaret, bankacılık gibi işlemlerde sisteme kaydedilen bilgilerin yer aldığı kısımdır. Web yazılımı sürecinde kullanıcının pratik, sorunsuz ve güvenli deneyimi için çalışmalar yürütülür.

Web Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Web sitesi tasarımı için alternatif yazılım çeşitleri kullanılmaktadır. Bu yazılım çeşitleri;

HTML: En basit kullanıma sahip yazılım alternatifidir. Kullanılan bu yazılım ile site sahibi ziyaretçilerin siteye giriş yaptıklarında karşılaşacakları sayfayı düzenleyebilir. Ayrıca site içinde kullanıcıların işlem yapmasına da engel olur. Düzenlenen bu yazılım sayesinde site içi içerik, video ve görsel gibi ögelerin sayfada doğru biçimde yer alması sağlanır. Son hali verilen web sitesi sayfayı ziyaret eden kullanıcının beğenisine sunulur.

Net, PHP, Java Script, Flash, ASP: Altyapısında HTML kullanılan bu alternatif yazılım dilleri tasarlanan web sitesine ayrıcalık kazandırmak için kullanılmaktadır. Web sitesi ziyaretçileri tarafından sahip olunan görüş ve önerilere sahip olmak için de bu web yazılımı dilleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda web sitesi sahibi site üzerinde herhangi bir işlem yürütmese dahi site üzerindeki işlemler kayıt altına alınmaktadır. Bunların yanında internet alışverişi yapılan sitelerde, bankacılık işlemlerinde kullanılan sitelerde de bu yazılım dillerinden yardım alınmaktadır.

Web Yazılım Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi tasarımı yaparken söz konusu proje doğrultusunda işlemler yapılmaktadır. Doğru bir kodlama, doğru bir düzenleme ile web sitesi üst sıralarda yerini almayı başarır. Dolayısıyla ziyaretçilerin de doğru içeriklere ve bilgilere ulaşması sağlanır.


Site düzenlenirken kullanılan web yazılımı sayesinde site içeriği ve düzenlenmesi site sahibinin istekleri doğrultusunda şekillendirilir. Site içindeki araçların etkin biçimde işleyişinin sağlanması da bu yazılım dilleri sayesinde gerçekleştirilir.


Site içerisinde yapılan işlemlerin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi yazılım eşliğinde yapılmaktadır. Sitenin sahip olduğu özelliklere göre farklı kullanılan yazılım dili güvenli işlemi destekler. Dolayısıyla da kullanıcıların veri ve bilgileri korunmuş olur.

Sıfırdan yazılımı düzenlenmiş bir web sitesi hazır kuruluma sahip siteye göre daha korunaklıdır. Konusunda uzman olan bir yazılımcı tarafından düzenlemesi yapılan web sitesi kırılması zor bir güvenlik duvarı ile tasarlanır. Buna karşılık hazır kuruluma sahip olan veya bir web sitesinden hazır çekilen bir site yazılımı basit bir kodlamaya sahiptir.

Web yazılımı farklı temaya sahip web siteleri için farklı diller kullanılarak hayata geçirilmektedir. HTML üzerinde kodlama yapılan web siteleri kullanıcılara uygun bir internet deneyimi yaşatmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla tasarımı yapılan farklı web siteleri dolayısıyla farklı yazılım dilleri ve kodlamalarla hayata geçirilmektedir.

Web Yazılım
Scroll to Top