Web Tasarım

Web Tasarımı ile Gelişen Dünya

Web tasarımı değişen dünyanın sunduğu avantajlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ama web tasarımı ne işe yarar?

Farklı amaçlar doğrultusunda oluşturulan web siteleri farklı amaçlara hizmet etmektedir. Haber siteleri, internet alışveriş siteleri, bloglar ve daha fazlası bu amaçlara örnek verilebilir. Dolayısıyla her bir site beraberinde özel bir tasarımı da getiriyor.

Web Tasarımı Nedir?

Gündelik hayatımızda da pek çok siteye girip gündemi takip ediyor ve merak ettiğimiz konular üzerinde araştırmalar yapıyoruz. Peki bir web sitesine giriş yaptığımızda dikkatimizi çeken ilk şey ne oluyor? Çoğunluğun yanıtı sitenin tasarımı olacaktır. Haliyle bu durum da bizlere şu soruyu merak ettiriyor web tasarımı nedir?
Web tasarımı, web sitesinin içinde barındırdığı görsel ve yazılı içeriklerin belirli bir düzen doğrultusunda kullanıcıya sunulmasıdır. Gerçekleştirilen faaliyetler doğrultusunda doğru görsellerin ve yazılı metinlerin doğru sıralama ve alanlarda yer alması site ziyaretçilerinin beğenisi ile pekişir. Bu durum da sitenin kalitesini direkt etkileyen bir unsur olmaktadır. Öyleyse web tasarımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir.

web tasarım

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi tasarımı konusu ile ilişkin olarak web sitesi tasarımı, web sitesi yapımı veya web sitesi projesi gibi tanımlamalar da kullanılmaktadır. Ancak bu tasarımsal sürece başlamadan önce mevcut bir projeye sahip olunması gerekir. Gerçekleştirilecek web sitesi tasarımı bu proje doğrultusunda ilerleyecektir.

Projenin konusunu firma veya markasının ana konusu oluşturmaktadır. Dolayısıyla öncelikle faaliyet konusuna ilişkin olacak biçimde proje belirlenmelidir. Bu süreçte firma veya markanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir değişle tasarımı yapılacak bu web sitesinin kişi veya kurum tanıtımı üzerine mi yoksa ticari amaca yönelik mi yapılacağına karar verilir.

 

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sonraki aşamada söz konusu firma, marka veya kişisel faaliyetin konusu üzerine bir kurumsal kimlik çalışması yapılmaktadır. Kurumsal kimlik herhangi bir firma veya markanın itibarını ve kalitesini belirleyen bir çalışmadır. Dolayısıyla da konusunda uzman web tasarımcısı danışmanlığında bu aşamanın yürütülmesi olumlu sonuçlarla geri dönüş sağlayacaktır. Bu aşamada firma için logo, renk, yazı stili, slogan gibi unsurlar belirlenmektedir.

Tamamlanan kurumsal kimlik baz alınarak web sitesi tasarımı için önem arz eden grafik tasarım aşamasına geçiliyor. Farklı piksel tabanlı fotoğraf ve resim düzenleme programları bu aşamada destekleyici olmaktadır. Web sitesi için kullanılacak görseller bu kısımda düzenlenerek uygun biçime getiriliyor. Hazırlanan görsellerin kullanım alanlarına karar verilir.

web tasarım Fiyatları

Yapılan web sitesi tasarımının sonuç vermesi ve farklı tarayıcılar üzerinde etkin olması için web sitesinin kodlanması gerekmektedir. Dolayısıyla bu süreç içinde farklı programlama dilleri kullanılmaktadır. Bu aşamanın sonucunda grafik tasarımı ile birleştirilen site genel hatlarıyla ortaya çıkmış olur.

İçerik yönetim sistemi adını alan bu aşamada amaç site sahibinin tasarımcıya bağlı kalmadan içerikleri güncellemesidir. CMS adını taşıyan bu sistem sayesinde günümüzde tasarımcılar alternatif web sitesi tasarımı projeleri sunmaktadır.

Tüm işlemlerin ardından web sitesi bir test sürecine girmiş oluyor. Bu süreç, içinde ise sitenin etkin kullanıma uygunluğu ve görseli denetleniyor. Site için yapılan eksiklikler veya fazlalıklar bu süreç içerisinde tespit edilerek gerekli revizeler yapılıyor. Kullanıma uygun hale geldikten sonra ise web sitesi yayına geçiriliyor.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Yapılan web tasarımı kullanıcıların ve site sahibinin karşılıklı fayda sağlamasını kendisine misyon edinmiştir. Dolayısıyla doğru adımlarla ilerletilen süreç amacına ulaşacaktır. Kurumsal web tasarımı veya kişisel web sitesi tasarımı fark etmeksizin takip edilen bu süreç iki tarafında faydasını gözeterek tamamlanır.
Günümüzde farklı amaçlar için kurulan binlerce web sitesi tasarımı bulunuyor. Dolayısıyla her sitenin amacına yönelik farklı bir strateji ile bu sürecin ilerletilmesi gerekiyor. İhtiyaçlar doğrultusunda web tasarımı fiyatları da değişirken edinilen fayda da değişiyor.

Günümüzde değişen reklam araçları arasında web siteleri de bulunuyor. Böylelikle hazırlanan web sitesi de bu amaca hizmet ediyor. Bu nedenle de amaca hizmet edecek doğru tercihler sayesinde üreticiler ve tüketiciler karlı bir sonuca ulaşıyor.

Web tasarımı sayesinde firmalar kalitelerini ortaya koyarken tüketicilerin ve kullanıcıların da gözünde itibarları sağlam bir hal alıyor. Bu sayede firma ve markalar da gelişirken büyümeye devam ediyorlar. Yine de bu konuda konusunda uzman tasarımcılardan destek alınması gerektiği atlanmamalı.

Scroll to Top